Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym? KONKRETNE ĆWICZENIA

W dzisiejszym poście chciałabym się skupić na rozwijaniu jednego z 4 elementów składających się na znajomość języka, czyli mówieniu. Z góry zaznaczam też, że tym razem nie chodzi mi o ćwiczenie wymowy. 


Co tu dużo pisać... Nie da się mówić w języku obcym (budować wypowiedzi, reakcji, dialogów, odpowiedzi etc.) bez... ćwiczenia mówienia. Przykro mi. Po prostu się nie da. Samo oglądanie, czytanie czy nawet pisanie nie spowoduje, że będziemy w stanie mówić. Dlatego trzeba ćwiczyć i im wcześniej zaczniemy, tym lepiej, bo unikniemy w ten sposób tworzenia bariery językowej. 

1) ĆWICZENIE WYPOWIEDZI ZŁOŻONYCH NA GŁOS

Wypowiedzi złożonych? Chodzi mi o wypowiedzi składające się przynajmniej z kilku - kilkunastu zdań, które jesteśmy w stanie wypowiedzieć na głos w miarę płynnie. Tutaj osobiście polecam tutaj dwa podejścia: 

 I - najpierw starannie sobie taką wypowiedź przygotujemy. Znajdziemy potrzebne słówka, wyrażenia. Potem ułożymy sobie zdania, których następnie nauczymy się (mniej więcej) na pamięć i na końcowym etapie powiemy na głos.

II- wypowiadamy się na dany temat od razu, bez przygotowania, tak bardziej ad hoc i ewentualnie gdy w trakcie konstruowania zdań okaże się, że potrzebne będzie nam jakieś słówko/zwrot , to wówczas "w trakcie" takie słówko sprawdzamy, stosujemy od razu w zdaniu i "lecimy dalej" z tematem :)). - wersja lepsza dla bardziej zaawansowanych.


2) WYPISZ PROSTE ZDANIE "CODZIENNEGO UŻYTKU" I...

W ciągu ustalonego zakresu czasowego znajdź i wymów na głos (+ew. wymów na głos i zapisz) zdania, które będą oddawać sens zdania wyjściowego, ale za pomocą innych słów. Nastaw stoper (np. na 30s, minutę, dwie) [ważne żeby jednak mieć nad sobą "presję" czasu :-)] i znajdź tych zdań jak najwięcej. Oczywiście, jeśli w pewnym momencie nic nie przyjdzie Ci do głowy - to wyszukaj wybrane frazy/słowa w Google.


3) PRZYGOTUJ PIĘĆ KARTECZEK Z RÓŻNYMI TEMATAMI

Po pierwsze karteczek może być i sto jeśli chcesz, ale pięć to tak akurat :-). Po drugie, "różne tematy" zapisane na karteczkach to nic innego jak nazwy pewnych działów, dziedzin czy tak naprawdę tego, czego Ty chcesz. Dobrze jeśliby to były rzeczowniki. Przykładowo: karteczka nr 1: jedzenie, karteczka nr 2: szkoła, karteczka nr 3: pogoda, karteczka nr4: ochrona środowiska, karteczka nr 5: nowe technologie. Twoje zadanie polega na tym, że losujesz jakąś karteczkę (oczywiście nie wiesz jaką, bo robisz to z zamkniętymi oczami) i przez około 1-2 minuty opowiadasz cokolwiek (byleby w miarę płynnie) na wylosowany temat. To ćwiczenie polega na rozwijaniu umiejętności spontanicznego wypowiadania się. 


4) JĘZYKOWA OPOWIASTKA

Znowu tworzymy karteczki i wypisujemy jakikolwiek rzeczowniki, które nam wpadną do głowy. Możesz wykorzystać te z zadania poprzedniego. Tym razem zadanie polega na systematycznym losowaniu kolejnych karteczek w trakcie naszej wypowiedzi, tak by utworzyć z tego jakąkolwiek "opowieść" (w miarę spójną wypowiedź). Ważne jest również użycie wylosowanego rzeczownika. :)


5) INNE

Jeśli czujesz niedosyt, możesz wykorzystać moje pomysły, które opisałam w poście, w kórym pisałam o tym, jak doszłam do poziomu B1 z niemieckiego w oparciu o filmy Harry Potter (klik). Co prawda dotyczyło to niemieckiego, ale opisane zadania są uniwerslane dla każdego języka :) 

Powodzenia! 


P.S. Jeśli znasz jakieś inne sposoby na rozwijanie swoich zdolności w języku obcym, to proszę podziel się nimi w komentarzu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz